Silikony

Silikony – właściwości

Silikony zastosować można niemal wszędzie. Stosujemy je w przemyśle kosmetycznym, chemicznym. Ich szerokie zastosowanie pozwala także na używanie ich w medycynie. Warto podkreślić, że silikony są niepalne, co pozwala na zastosowanie ich w miejscach, które w sposób szczególny narażone są na występowanie pożarów. Cechuje je także odporność termiczna. Oznacza to, że możemy je stosować w miejscach, gdzie panują skrajnie wysokie czy też ujemne temperatury. Nie tracą one przy tym swoich właściwości. Są także odporne chemicznie, czyli można je stosować w połączeniu z olejami i innymi substancjami chemicznymi. W przemyśle elektronicznym pełnią funkcję elektroizolatorów.

Silikony i ich zastosowanie

Silikony cechuje szeroka możliwość stosowania. Można powiedzieć, że stały się produktem uniwersalnym, o czym świadczy ich zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stosować go można również na produkcji.

Używany jest powszechnie w produkcji oleju i smaru przemysłowego. Oznacza to,

że stosowany jest w produkcji każdego typu oleju silnikowego, przekładniowego oraz smarów przekładniowych czy też silnikowych.

Stosować go możemy jako lepiszcze dzięki temu, że są głównym składnikiem żywic. Dzięki silikonowi żywice mają zwartą i stabilną strukturę

Kolejnym przykładem zastosowania tego związku chemicznego jest ich szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Możemy użyć go zarówno do uszczelnienia powierzchni, jak również do wypełnienia powierzchni, np. pomiędzy płytkami czy też do wypełnienia narożników. Po utwardzeniu tworzą one twardą, nieprzepuszczalną strukturę.

Możemy spotkać je także w medycynie. Tutaj najczęściej tworzy się z nich różnego rodzaju implanty. Z nich także produkuje się różnego rodzaju opatrunki.

W branży kosmetycznej spotkać je można jako składnik wielu szamponów, odżywek, preparatów do oczyszczania skóry. Oczywiście mowa tutaj o specjalnych silikonach stworzonych do tego konkretnego przeznaczenia.

Silikon kwaśny, naturalny i specjalny

Silikony dzielimy na kwaśne, naturalne oraz specjalne, w zależności od ich przeznaczenia. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.

Silikon kwaśny – możemy spotkać go również jako silikon sanitarny. Jego cechą charakterystyczną jest kwaśny zapach, podobny do tego, jaki wydzielają środki czyszczące oparte na occie. Stosowany jest jako spoiwo do trwałego wypełnienia szczelin kabin prysznicowych, umywalek, toalet, brodzików, zlewów, itp. Dodatkowo można używać go do wypełniania szczelin jako spoiwo ochronne, np. pomiędzy płytkami ceramicznymi czy też jako wypełnienie naroży. Głównym jego zastosowaniem jest tzw. biały montaż w branży budowlanej. Co ważne, jest on odporny na niskie oraz wysokie temperatury, doskonale też wiąże w temperaturze pokojowej.

Silikon naturalny – często stosowane w branży spożywczej, w rolnictwie. Spotkać go można także w branży akwarystycznej. Ze względu na swoją neutralność chemiczną, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Mają jednak istotną wadę: dłuższy niż w przypadku pozostałych silikonów czas wiązania. Podobnie do silikonów kwaśnych, nadają się do spoinowania miejsc narażonych na występowanie wilgoci.

Silikony specjalne – szeroko stosowane w budownictwie oraz przemyśle. Wśród tych silikonów wyróżnić możemy silikony budowlane, szklarskie, wysokotemperaturowe. Silikony szklarskie, jak sama nazwa wskazuje, używane są do łączenia i klejenia szkła. Obecnie ten rodzaj silikonu jest jednak wypierany przez używanie specjalnych klejów, które stworzone zostały specjalnie do tego celu. Mimo to nadal można spotkać je w powszechnej sprzedaży.

Silikony wysokotemperaturowe spotykamy wszędzie tam, gdzie panują skrajnie wysokie temperatury. Nie tracą one swoich właściwości pomimo wysokich temperatur.

Silikony budowlane służą do wypełniania wszelkiego rodzaju szczelin, dylatacji, spoin, rys.

Silikony – substancje uniwersalne, ale czy idealne?

Szeroki wachlarz zastosowań tych substancji sugerować może, że są one idealne, niemal do wszystkiego. Z całą pewnością nie można nazwać ich mianem idealnych, lecz, ze względu na ich uniwersalność, postawić je na równi można z klejami, oczywiście w kwestii ich używalności. Dlaczego więc silikony są takie wyjątkowe? Zawdzięczają to właściwościom charakterystycznym dla produktów będących pochodnymi związków krzemu, w tym wypadku związków krzemoorganicznych. Krzem bowiem jest istotny z punktu widzenia rozwijającego się ciągle przemysłu. Krzem oraz jego związku pochodne spotkać można w wielu branżach, np. budownictwie. Tutaj istotny jest metal krzemowy oraz mikrokrzemionka. W produkcji ogniw fotowoltaicznych oraz światłowodów wykorzystuje się natomiast tetrachlorek krzemu.