Sitodruk na tworzywach sztucznych

Druk na plexi i innych tworzywach umożliwia trwałe i estetyczne zdobienie grafiką i logo produktów i elementów z tworzyw sztucznych.

 

Co to jest sitodruk na tworzywie sztucznym ?

Sitodruk to technika drukowania, w której do przenoszenia farby na podłoże stosuje się siatkę, z wyjątkiem obszarów, które są nieprzepuszczalne dla farby za pomocą szablonu blokującego. Ostrze lub rakla przesuwa się po ekranie, aby wypełnić otwarte otwory oczek atramentem, a następnie ruch wsteczny powoduje, że ekran na chwilę dotyka podłoża wzdłuż linii styku. To powoduje, że atrament zwilża podłoże i jest wyciągany z otworów siatki, gdy ekran odskakuje po przejściu ostrza. Drukowany jest jeden kolor na raz, dzięki czemu można użyć kilku ekranów do stworzenia wielokolorowego obrazu lub wzoru.

Istnieją różne terminy używane na określenie zasadniczo tej samej techniki.
Tradycyjnie proces ten nazywano sitodrukiem, ponieważ w procesie używano jedwabiu. Jest również znany jako druk serigraficzny. Obecnie w procesie sitodruku powszechnie stosowane są nici syntetyczne. Najpopularniejsza siatka w powszechnym użyciu wykonana jest z poliestru. Do sitodrukarki dostępne są specjalne materiały siatkowe z nylonu i stali nierdzewnej. Istnieją również różne rodzaje rozmiaru oczek, które determinują efekt i wygląd gotowego wzoru na materiale.